South Northamptonshire area parish wards

Boddington - Upper ward

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BURTON Dennis Frederick   125 Not elected
COLLES Christopher Mayne   176 Elected
JONES Sally Jennifer   174 Elected
LEE Karen Lesley   153 Elected
NICHOLS Stuart Charles   166 Elected
STEWART Pat   83 Not elected
THOMPSON Mark Robert   144 Elected

Electorate: 346
Turnout: 78.61%
Number of Ballot Papers issued: 272
Number of Ballot Papers rejected: 2

Brackley - East ward

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BARRIE Russell Independent 343 Elected
BRITTAIN Mick Labour Party 149 Not elected
KEW Jason Richard   216 Elected
WEAVER Simon John Labour Party 169 Elected
WILTSHIRE Elaine Susan   357 Elected

Electorate: 1601
Turnout: 34.29%
Number of Ballot Papers issued: 1500
Number of Ballot Papers rejected: 5

Brackley - South ward

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BUTLER Richard John   611 Elected
LANGFORD Scott Independent 434 Elected
SALIPUR BRITTAIN Zana Labour Party 316 Not elected
THOMPSON Donald Roy   419 Elected
TILLER Bernard Nicholas   447 Elected

Electorate: 3120
Turnout: 32.53%
Number of Ballot Papers issued: 1015
Number of Ballot Papers rejected: 1

Chipping Warden and Edgcote

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BROOKE Clare Fenella   149 Elected
BROOMFIELD Jim Independent 88 Not elected
BROWN Philip Keith   129 Elected
COYNE James Robert   116 Elected
CROSS David   137 Elected
DOUGLAS Natasha Veronica   134 Elected
FURBY Steven John   92 Elected
GAIRDNER Hamish Charles D   118 Elected
GALLETLY Nigel James   196 Elected
MEADES Nicholas Macdonald   104 Elected

Electorate: 503
Turnout: 48.51%
Number of Ballot Papers issued: 244
Number of Ballot Papers rejected: 2

Cogenhoe - Cogenhoe ward

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
ANDREWS Martin James   92 Not elected
BAILEY Jonathan Charles   298 Elected
BIGGS James Alan   222 Elected
BROWN Roger Reginald   250 Elected
CUNNINGTON Jeremy Sebastian   258 Elected
DARBY Tessa Mary   278 Elected
GRUBB Jean   302 Elected
PACKER Elizabeth Ann To improve parishioner`s quality of life 358 Elected
SCOTT Malcolm Edward   214 Elected
STANTON Albert John   288 Elected

Electorate: 1123
Turnout: 44.17%
Number of Ballot Papers issued: 1100
Number of Ballot Papers rejected: 0

Culworth

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
GUINNESS Nancy   87 Elected
HESELTINE Rupert William Dibdin   76 Not elected
KOSTER Michelle Jane   92 Elected
MULLINS-BLYTH John   92 Elected
MUMFORD David   124 Elected
ROLT Stuart Roylance   107 Elected
ROWLING Martin Stephen   110 Elected
WILBY Andrew William Ronald   95 Elected

Electorate: 306
Turnout: 53.92%
Number of Ballot Papers issued: 165
Number of Ballot Papers rejected: 0

Denton

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
ADDISON Alan Michael   198 Elected
BELWOOD Alexander William   147 Elected
CAMMACK Paul   249 Elected
HEWITSON Kevin   209 Elected
HILSDON Charles Douglas   150 Elected
HOLDEN Steven James   185 Elected
JONES Rodney Albert   207 Elected
MANLEY Phillip Ernest   150 Elected
NEWTON Bob   125 Not elected
PENN David   244 Elected

Electorate: 618
Turnout: 57.28%
Number of Ballot Papers issued: 354
Number of Ballot Papers rejected: 0

Greens Norton

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
AGNESS Peter Charles   291 Elected
BOWMER Christopher John   392 Elected
COLLIER Trevor John   363 Elected
CROFT Charlie   149 Elected
DOCKING Jane Frances   397 Elected
DODD Christopher Paul   314 Elected
FOSS Andrew   138 Not elected
HISCOCK Stephen John   324 Elected
HODGKINSON-SOTO Stephen John Independent 154 Elected
INCE Darrel Claude   394 Elected
PENTLAND Steven Thomas Lead Role In Rescuing Butchers Arms 262 Elected
SHEPHERD-CROSS Sorrel   320 Elected
TROTTER Caroline Sandra   328 Elected

Electorate: 1287
Turnout: 43.43%
Number of Ballot Papers issued: 559
Number of Ballot Papers rejected: 4

Hackleton - Piddington ward

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BARWICK Tracy Louise   209 Elected
CHARTERESS Tina   277 Elected
CLARK James Local Tree Surgeon 233 Elected
COOMBES Steven Harry Alfred   166 Not elected
HEAP Pamela Maureen   170 Elected
WILLMER Jocelyn Anne   196 Elected

Electorate: 957
Turnout: 39.81%
Number of Ballot Papers issued: 381
Number of Ballot Papers rejected: 8

Milton Malsor

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
HEATH Paul Independent 184 Elected 
JAGGER Neil Anthony Richard   152 Elected
JAMES Edmund Thurstan   165 Elected
JENKS Brenda Winifred   164 Elected
JONES Simon Philip   183 Elected
MARSHALL Katie Louise   194 Elected
MCMANUS Thomas Daniel   188 Elected
SPRUELS Katie Jayne   169 Elected
SUMPTON Brian Edward   117 Not elected
WINCHESTER Janet   225 Elected

Electorate: 612
Turnout: 49.18%
Number of Ballot Papers issued: 301
Number of Ballot Papers rejected: 0

Newbottle

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BAKER Linda   110 Elected
BLAND Richard James Christopher   61 Not elected
BRACEY Mark Aiden   95 Elected
KENTON Struan Douglas   108 Elected
LOGGIN Michael Henry   118 Elected
MARSHALL Philip Simon   83 Elected
RIDGE Kevin William David   86 Elected
RULE Wayne George   76 Elected

Electorate: 408
Turnout: 42.89%
Number of Ballot Papers issued: 175
Number of Ballot Papers rejected: 3

Syresham

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
CRANWELL David Neville   177 Elected
DRAPER Ian John   167 Elected
DUNKLEY Dorothy   184 Elected
EARL-DAVIES Sally Jane   150 Elected
GREEN David Geoffrey   185 Elected
HAYCOCK Jennifer Mary   182 Elected
JESKINS Adam Paul   123 Elected
MACIVER-BOUNDEN Helen Elizabeth   156 Elected
MCKAY Pauline Ann   87 Not elected
MUNSEY Christina Rosemary Linden   170 Elected

Electorate: 714
Turnout: 38.80%
Number of Ballot Papers issued: 277
Number of Ballot Papers rejected: 4

Towcester - Brook ward

Candidate surname Candidate first name(s) Description (if any) Number of votes Elected
BOND Klaus   269 Not elected
CLUBLEY Maggie   503 Elected
CONQUEST Peter Jeffrey   658 Elected
DANDO L`OLIVE Rachel Jean Labour Party 597 Elected
GODWIN John   633 Elected
JOHNS Martin Liberal Democrat 1107 Elected
MACAULAY Innes A.   539 Elected
REYNOLDS Damian Michael   1182 Elected
SAMIOTIS Lisa Liberal Democrat 1098 Elected
TARBUN David Edgar Liberal Democrat 421 Elected
WIXON Miranda   535 Elected

Electorate: 5448
Turnout: 35.62%
Number of Ballot Papers issued: 1940
Number of Ballot Papers rejected: 43

Why information is on a different website
We are in the process of adding information to this new unitary council website. Some pages will give you a link back to a previous council website to help you find what you need. Read more about the changes.